De Zuyderlandziekenhuizen waarschuwen patiënten voor sommige goedkope ziektekostenverzekeringen.
De ziekenhuizen in Sittard-Geleen en Heerlen hebben niet voor al deze zogeheten budgetpolissen contracten afgesloten voor 2019.
Langere wachttijden
Dat kan betekenen dat patiënten met zo'n verzekering een flink deel van de rekening zelf moeten betalen. Daarnaast kunnen VGZ-verzekerden komend jaar opnieuw te maken krijgen met langere wachttijden voor bepaalde ingrepen, schrijft Zuyderland op de website.
Afspraken
In de laatste maanden van 2018 ontstonden er door de afspraken met VGZ ook al wachttijden voor planbare ingrepen, zoals heup- of staaroperaties. Dat gebeurt als de zorg die de verzekeraar heeft ingekocht bij het ziekenhuis op is. Die wachttijden gelden dan alleen voor patiënten die verzekerd zijn bij VGZ. Onder VGZ vallen ook bijvoorbeeld ook Univé, Aevitae en ZEKUR.
Lees ook: Zorgconflict VGZ: 'Vecht dit niet uit over de rug van de patiënt'
Menzis
Met verzekeraar Menzis heeft Zuyderland voor 2019 nog geen contract afgesloten. Dat kan betekenen dat patiënten zelf een deel van de kosten moeten betalen en daarna de rekening kunnen indienen bij hun verzekeraar.
Budgetpolissen
Voor de budgetpolissen van VGZ en van Zilveren Kruis is voor 2019 geen contract afgesproken voor planbare zorg. De gevolgen daarvan kunnen groot zijn, waarschuwt het ziekenhuis. "Het kan zijn dat jij als patiënt een aanzienlijk deel van de ziekenhuisfactuur moet betalen." Op de website adviseert Zuyderland de patiënten om te bekijken of een andere polis niet geschikter is.
Altijd goed opletten
Wim Groot, gezondheidseconoom, waarschuwt niet alleen voor de budgetpolissen. "Of je nu van verzekering wisselt of niet, je moet goed kijken of je zorgverlener, bijvoorbeeld een fysiotherapeut of psycholoog, wel vergoed wordt. Bij een budgetpolis komt daar dan nog eens bij dat je niet terecht kunt bij elk ziekenhuis voor planbare zorg. Bij acute zorg, zoals een hartstilstand, kun je wel terecht bij elk ziekenhuis en dat wordt dan ook vergoed."
Volgens Groot is het een verantwoordelijkheid van het ziekenhuis om de patiënten op de hoogte te stellen of ze wel terecht kunnen in het ziekenhuis.