Alle borstkankerzorg naar Geleen, artsen Atrium boos

Het fusieziekenhuis Atrium-Orbis gaat alle borstkankerzorg clusteren in Geleen.
Vanaf 1 september kunnen vrouwen uit Parkstad niet langer in Heerlen terecht voor mammografieën, operaties en chemokuren. Ook voor (na)controles moeten ze voortaan verder reizen.
Belofte gebroken
Het centralisatieplan heeft onder artsen in het Atriumziekenhuis tot onrust geleid. Volgens hen is sprake van een gebroken belofte. Bij de presentatie van het Functie Inrichtings Plan, in juni 2013, zeiden toenmalig Orbisbaas Cees Sterk en zijn Atriumcollega David Jongen nog dat patiënten voor "de eerste intake, alle eenvoudige diagnostiek zoals scans en echo’s én nazorg straks gewoon op beide fusielocaties terechtkunnen; alleen als er een operatie nodig is, zal men (soms) moeten reizen".
Heerlen
Op de Heerlense mammacarepoli worden jaarlijks ruim vijfduizend patiënten geholpen, onder wie circa 1100 nieuwe. Bij Orbis zijn de getallen lager. Daar meldden zich 773 nieuwe patiënten in 2013.
Kapitaalvernietiging
Met de verhuizing van de mammapoli naar Geleen komen in het Atrium behandelruimtes leeg te staan. De poli daar werd bijna twee jaar geleden geheel vernieuwd. Specialisten, die zelf straks ook moeten gaan pendelen, spreken van kapitaalvernietiging.
Betere kwaliteit
De leiding van het fusieziekenhuis verdedigt de centralisatie door te benadrukken dat dit de zorgkwaliteit zal verbeteren. Als straks alle bij borstkankerzorg betrokken specialisten (oncologen, radiotherapeuten, mammacareverpleegkundigen, psychologen en chirurgen) bij elkaar zitten, kan voor 80 procent van de patiënten in één dag de diagnose worden gesteld én een behandelplan opgesteld, is de verwachting.