Maastricht herdenkt zondag het bombardement op twee woonwijken op 18 augustus 1944. 's Avonds is de officiële herdenking bij het monument voor de 101 slachtoffers in de wijk Sint Maartenspoort.
Inwoners van de stad konden eerder op de dag aan de hand van een audiohoorspel een route lopen door de wijk.
Roej Dörrep
Op de website van het Centre Céramique in Maastricht is nu de hoorspelwandeling te downloaden op smartphone of tablet. Die leidt je door Roej Dörrep, de wijk die nu Sint Maartenspoort heet. Krejjedörrep werd nooit herbouwd. Hoofdpersoon in het verhaal van die rampzalige 18 augustus is Truia Veenhof, een van de dodelijke slachtoffers.
Brug
Op 18 augustus 1944 probeerden Amerikaanse bommenwerpers de spoorbrug over de Maas te vernietigen om zo de terugtrekkende Duitse troepen de pas af te snijden. De brug werd niet geraakt, maar wel twee wijken bij de brug: Krejjedörrep op de westoever en Roej Dörrep op de oostoever.
101 doden
Het gevolg van dat bombardement was niet gering: 101 doden, 65 zwaargewonden en 1500 mensen dakloos. 26 dagen later werd Maastricht bevrijd en was de oorlog voorbij.